KLAUZULA INFORMACYJNA

10. po zamknięciu okienka klauzula informacyjna znajduje się w górnej części strony.

Historia

Historia Przedszkola Gminnego we Władysławowie: Początkowo przedszkole we Władysławowie nosiło nazwę "Ochronki" i powstało już przed I Wojną Światową. Nazywano ją wówczas freblówką a panią prowadzącą freblanką (Fróbel- pedagog niemiecki, twórca metody wychowawczej dla dzieci przedszkolnych). W okresie międzywojennym Ochronka we Władysławowie mieściła się w domu p. Kilańskiego ? ślusarza i kupca handlującego materiałami żelaznymi. W terminach późniejszych ochronki prowadziło państwo i nazywano je przedszkolami. Po wyzwoleniu, w sierpniu 1945 roku przedszkole zostało założone przez Izbę Rolniczą, które nie posiadało własnego lokalu ani mebli. Nieustannie zmieniano lokale. Trudności materialne i warunki pracy prowadziły do częstych rezygnacji pedagogów. W związku z nieudaną interwencją w sprawie pozyskania lokalu na przedszkole, z konieczności przeniesiono je do sutereny o powierzchni około 45m w Domu Katolickim. W roku 1949 przedszkole mieściło się w prywatnym domu państwa Wojciechowskich, przy ulicy Tuliszkowskiej 36. W tym czasie żadna z wychowawczyń przedszkola nie posiadała odpowiednich kwalifikacji do pracy z dziećmi.

W latach następnych przedszkole zyskało status miejskiego. W przedszkolu wszelkie uroczystości odbywały się w Domu Katolickim. Sala wypełniona była po brzegi przez publiczność, która dobrowolnie przekazywała pieniądze, przeznaczone na potrzeby placówki. W przedszkolu pracował Komitet Rodzicielski, który brał czynny udział w każdej organizowanej imprezie. Często urządzano występy dzieci, w celu pozyskania środków finansowych, gdyż fundusze jakie przeznaczał Wydział Oświaty były bardzo skromne. Organizowano również konferencje metodyczne nauczycieli z Ogniska ZNP Władysławów. Zajęcia prowadzone były w oparciu o program wychowania w przedszkolu oraz miesięczne plany pracy. Przedszkole pracowało od godziny 800 do godziny 13. Zajęcia odbywały się na dwóch poziomach, z wyszczególnieniem dla dzieci młodszych i starszych. Grupa liczyła od 45-50 dzieci.

Z końcem roku szkolnego 1974/1975 przedszkole u państwa Wojciechowskich zostało zamknięte przez Sanepid ze względów bezpieczeństwa. Było to sprowokowane przez ówczesnych działaczy społecznych, ponieważ już wówczas myślano o budowie nowego przedszkola. Od dnia 1 września 1974 roku zostało przeniesione do szkoły podstawowej. Przedszkole mieściło się w salce o powierzchni 36 m z bardzo małą łazienką usytuowaną obok sali gimnastycznej. Warunki lokalowe w szkole były trudne. Średnio rocznie uczęszczało 30 dzieci. Od chwili przeniesienia przedszkola do szkoły prowadzone były nieustanne starania o budowę nowego przedszkola. Z inicjatywy KWPZPR i WRZZ odbyło się posiedzenie w sprawie budowy przedszkola.

Duże zaangażowanie władz gminy i pomoc ze strony władz wojewódzkich pozwoliło na wybudowanie obiektu, który zaspokoił potrzeby w zakresie wychowania przedszkolnego. W roku 1978 została zakupiona działka pod budowę przedszkola. Wykonano również badania geologiczne, zakupiono dokumentację techniczną. Ale trudne warunki materialne opóźniły budowę, wówczas powstał Społeczny Komitet Budowy przedszkola. Budowa przedszkola ruszyła w 1986 roku, a obiekt oddano do użytku w dniu 3 maja 1989 roku, gdzie do dziś mieści się ono przy ulicy Kaliskiej 17A.